O meteorologické stanici

Meteorologická stanice je umístěna v severozápadní části obce, na mírném kopci v zástavbě rodinných domů, který postupně stoupá nad úroveň zbývající části obce. Počátek kopce je ohraničen trasou železniční trati z jihu, zvedá se severním směrem a postupně otevírá k západu. Celá naše obec se nachází na svahu, jenž se zvedá k severu, což dokládá nejnižší poloha v obci vůči umístění stanice, která je vzdálena cca 1,4 km s překonáním výškového rozdílu 28 m.

Umístění stanice

Popis umístění stanice

Použitá stanice typu Davis Vantage Vue je umístěna na zahradě tak, jak je patrné z obrázku výše, čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí s minimem vlivu stromů a budov. Byla uvedena do provozu 24.5.2020 a nahradila původní stanici WH1080, která byla v provozu od 21.7.2012. Data jsou nyní snímána každých 2,5 s a webové stránky jsou obnovovány v intervalu 5 minut. Ke zpracování webových stránek a shromažďování dat z meteorologické stanice je použit program Cumulus MX, pro obsluhu webové kamery slouží program Yawcam. Stanice je vybavena anemometrem, srážkoměrem, teploměrem, snímačem tlaku a vlhkosti. Srážkoměr není vyhříván, proto data srážek jsou při teplotách pod bodem mrazu doplňována s odstupem min. 48 hodin, výška sněhové pokrývky je odečítána v zimním období obvykle v 8 hodin ráno.
Webová kamera je umístěna na okně v prvním patře rodinného domu za sklem, proto je někdy je obraz rušen odrazy od skla. Snímá ve směru sever až severovýchod oblohu a část Hradišťského vrchu.

Poloha stanice

Stát:  Česká republika
Kraj / okres:  Plzeňský / Tachov
Obec:  Konstantinovy Lázně
Zeměpisná délka:  E 12° 58' 18"
Zeměpisná šířka:  N 49° 53' 08"
Nadmořská výška:  537 m

Typ meteorologické stanice:  Davis Vantage Vue
Čidla:  Bezdrátová venkovní čidla - anemometer, teploměr, vlhkoměr a srážkoměr, vnitřní čidla - teploměr a tlakoměr.
Umístění čidel:  Vnější část stanice je umístěna na tyči ve volném prostoru na zahradě nad travnatým povrchem. Čidla jsou umístěna ve výšce 2,1 m nad zemí s minimem vlivu stromů a budov.
Typ webové kamery:  AN-VC400 Camera
Provozovatel meteorologické stanice:  Zdeněk Košina  (kontakt: zdko(at)atlas.cz )

Poslední aktualizace: 21.10.2021 00:40